IV ŚWIDNIK AIR FESTIVAL: HELICOPTERS BRASS ORCHESTRA

post
data publikacji: 07 czerwca 2024

16.06.2024

Lotnisko Trawiaste

godz. 16:45

Organizator: MOK Świdnik

Od 72 lat towarzyszy mieszkańcom Świdnika w czasie najważniejszych świąt i uroczystości. Starsza niż miasto Świdnik, ale nadal chętnie słuchana i wysoko oceniana przez publiczność i krytyków muzycznych. Wielokrotnie nagradzana na polskich oraz międzynarodowych festiwalach i konkursach.

Od samego początku istnienia orkiestra miała wielu dyrygentów. W 1971 roku funkcję tę objął Henryk Maruszak. Przez 45 lat kierowania orkiestrą stworzył z niej zespół grający różnorodne utwory, od kompozycji epoki renesansu, przez muzykę klasyczną, standardy jazzowe, muzykę filmową, aż po najnowsze przeboje taneczne.

Od 2015 roku dyrygentem Helicopters Brass Orchestra jest Rafał Maruszak, absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie i pierwszy puzonista Orkiestry Wojskowej w Lublinie.

Helicopters Brass Orchestra obecnie składa się z około 40 muzyków. Obok grających amatorów, są muzycy profesjonalni, na co dzień związani z filharmonią, teatrem muzycznym i szkołami muzycznymi. Cenią sobie możliwość pracy w zespole oraz możliwość grania innej muzyki, niż ta wykonywana zawodowo. Świdnicka orkiestra jest chyba jedyną w regionie, gdzie przy jednym pulpicie grają profesor i uczeń, bo Henryk Maruszak, tak jak i Rafał Maruszak ogromną uwagę przywiązują do kształcenia młodzieży, stworzenia młodym ludziom szansy na zaistnienie w orkiestrze.

W 2022 roku orkiestra obchodziła jubileusz 70-lecia. Obecnie działa pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury, a jej działalność wspiera także Miasto Świdnik.

fot. Jagoda Kowalczyk / MOK w Świdnik

Skip to content