IV ŚWIDNIK AIR FESTIVAL: SMOKETOWN

post
data publikacji: 07 czerwca 2024

15.06.2024

Lotnisko Trawiaste

godz. 16:30

Organizator: MOK Świdnik

Ich historia zaczyna się w 2017 roku. Wtedy to właśnie Zbyszek i Albert po latach życiowej tułaczki wracają wspólnego grania – tak dla oderwania się na kilka chwil od szarości życia. Powstaje pierwszy skład zespołu – jeszcze wtedy bez nazwy. Cotygodniowe spotkania mają początkowo charakter jam session, ale z czasem zaczynają się wyłaniać pierwsze utwory. Skład ewoluuje, a wraz z nadejściem pandemii pojawia się groźba zawieszenia działalności. Na szczęście pojawia się pomysł na rejestrowanie utworów – w domowym zaciszu, bo jesteśmy odcięci od siebie i od świata. To wtedy zaczyna się nowa droga Smoketown.

W tamtym czasie zespół nie ma wokalisty, ale obiera kierunek, który pozwoli zarejestrować piosenki zgodnie ze swoja wizją. Rozpoczyna się proces poszukiwania osobowości wokalnych, które zgodzą się zapisać cząstkę siebie na płycie. Sukces pierwszej piosenki pt. “Krótkofalowo” (zaśpiewanej przez Natalię Miszczuk) dodatkowo podnosi poprzeczkę – zapada decyzja o wydaniu płyty. Zaczyna się mozolna praca, poszukiwanie tych właściwych głosów. Po kilkunastu miesiącach materiał jest gotowy. Debiutancka płyta “Wataha” trafia w lutym 2023 roku do pierwszych słuchaczy.

W maju 2023 r. ma miejsce inauguracyjny koncert, na którym udało się zabrać prawie cały skład biorący udział w nagraniach. Dostajemy wtedy masę pochwał i próśb aby grać i tworzyć dalej. Wtedy właśnie konstytuuje się skład, który minimalnie zmienia się na początku 2024 roku.

Już w roku 2023 powstają nowe utwory, które prezentowane są na bieżąco w stacjach radiowych i serwisach streamingowych. Single są odbierane bardzo dobrze, zajmują wysokie lokaty na listach przebojów. Zapada decyzja o nagraniu kolejnej płyty. Energia w działaniu, synergia w efekcie.

Smoketown to: Julia Romanyuk – wokal, Kacper Pytka – wokal, Wiktor Sławiński – wokal, Filip “Cichy” Trochonowicz – perkusja, Bartek Klimek – gitara, Albert Szponar – gitara basowa, Zbyszek “ZB” Włodarczyk – gitara. Podczas IV Świdnik Air Festival gościnnie zagra z zespołem Filip Nastulak – gitara.

fot. Klara Jargiełło

Skip to content