Jubileusz 70- lat Helicopters Brass Orchestra

post
data publikacji: 20 września 2022

02.10.2022

sala widowiskowa

godz. 16:00

wstęp wolny
Organizator: MOK Świdnik

Serdecznie zapraszamy na uroczystości związane z przypadającym w tym roku jubileusz Helicopters Brass Orchestra. Początki Orkiestry sięgają 1952 roku, kiedy to przy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego

w Świdniku utworzono Zakładową Orkiestrę Dętą (pierwsza nazwa: Orkiestra Dęta WSK Świdnik). Orkiestra jest dziś najstarszym zespołem artystycznym miasta Świdnika, zespołem, który towarzyszył powstaniu i rozwojowi miasta oraz wszystkim najważniejszym wydarzeniom życia kulturalnego i społecznego. Etapem przełomowym w historii orkiestry był rok 1971. W tym roku dyrygentem orkiestry został Henryk Maruszak. Od 1992 roku orkiestra występuje pod nazwą aktualną Helicopters Brass Orchestra (HBO) i organizacyjnie prowadzona jest przez Towarzystwo Przyjaciół Świdnickiej Orkiestry Dętej. W roku 1997 Orkiestra wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych. W tym samym roku zajęła pierwsze miejsce na Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych  w Biłgoraju. W roku 2000 Orkiestra reprezentowała województwo na Expo 2000 w Hanowerze.

W 2006 roku orkiestra miała zaszczyt uczestniczyć w Patriotycznym Śpiewaniu z Prezydentem Andrzejem Dudą. W 2003 roku zagrała podczas Kongresu Rektorów Europejskich Szkół Wyższych „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.

W 2019 roku wystąpiła na Festiwalu Dwojga Narodów w Lublinie a w roku 2022 w Koncercie dla Ukrainy „Ku Pokrzepieniu Serc” w Zamościu.

Od prawie 70 lat towarzyszy mieszkańcom Świdnika w czasie najważniejszych świąt i uroczystości. Obok śmigłowca jest symbolem miasta, znanym w kraju i za granicą. Starsza niż miasto Świdnik, ale nadal chętnie słuchana i wysoko oceniana przez publiczność i krytyków muzycznych. Wielokrotnie nagradzana na polskich oraz międzynarodowych festiwalach i konkursach.

Patronem Jubileuszu jest Lubelskie Smakuj życie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Poseł na Sejm RP Artur Soboń, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Świdnik Waldemar Jakson.

Patronami medialnymi są : portal miejski Świdnik- wysokich lotów, dwutygodnik Głos Świdnika, magazyn miasto!, Świdnik TV, tygodnik Nowy Tydzień, Polskie Radio Lublin oraz Radio Plus Lublin.

Skip to content