Koncert „Chwała Bohaterom”

post
data publikacji: 26 lutego 2021

01.03.2021

godz. 17:35

Organizator:

Już w najbliższy poniedziałek, 1 marca, po raz dziesiąty  obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Ustanowiony przez sejm w 2011 roku, przypomina o uczestnikach polskiego podziemia niepodległościowego, walczących w latach 1944 -1963 z reżimem komunistycznym, zrzeszonych w różnych organizacjach, na przykład Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość czy Narodowych Siłach Zbrojnych.

Chcemy uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolną, niekomunistyczną Polskę, i zależy nam, aby przywołać pamięć o bohaterach, którzy dzięki swojej niezłomności zdali egzamin w godzinie próby i przypomnieć postacie z terenów Lubelszczyzny jak np. Józef Franczak, ps. „Lalek”, który przez 18 lat czynnie przeciwstawiał się komunistycznej władzy.

Z tej okazji w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbędzie się koncert pt. „Chwała Bohaterom!”, podczas którego wystąpią:

zespół Forteca – zespół historyczno-patriotyczny powstały, którego motywem ich twórczości jest historia okresu okupacji.

Tadeusz „Tadek” Polkowski – polski raper, współzałożyciel zespołu hip-hopowego Firma. Od 2012 jest organizatorakcji „Rodacy – Bohaterom”, której celem jest pomoc rodzinom polskich kombatantów zamieszkałych na Kresach poza granicami Polski.

Norbert „Smoła” Smoliński – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, założyciel i lider zespołu CONTRA MUNDUM. Solowe występy wokalisty „Smoły” Smolińskiego, to niejako historyczne spektakle, w czasie których muzycy przeprowadzają Słuchacza po meandrach polskich dziejów. To oryginalna forma poznawania naszej historii i kultury poprzez wersy polskiej, patriotycznej poezji wybitnych Mistrzów pióra.

Wydarzenie to transmitowane będzie na żywo prze Telewizje Polską S.A. oraz na kanale YouTube Świdnik Wysokich Lotów, a także na portalu Facebook @LubelskiePl i @IPN.Lublin.

W ramach obchodów planowany jest występ grupy rekonstrukcyjnej: GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ.

W holu kina Lot stanie wystawa pt. „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928 – 1946”, przygotowana przez lubelski IPN, poświęcona zamordowanej przez komunistycznych oprawców niezłomnej sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Będzie ją można oglądać do 10 marca, w godzinach pracy placówki, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

„Oficjalnym Partnerem koncertu patriotycznego pt. „Chwała Bohaterom!” z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem” .

Patroni honorowi wydarzenia:

Elżbieta Kruk – poseł Parlamentu Europejskiego

Artur Soboń – poseł na Sejm RP

Jarosław Stawiarski – marszałek województwa lubelskiego

Lech Sprawka – wojewoda lubelski

Waldemar Jakson – burmistrz Świdnika

Patroni medialni:

TVP 3 Lublin

Polskie Radio Lublin

Głos Świdnika

Świdnik – wysokich lotów!

Partnerzy Koncertu:

Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. – mecenas kultury i sportu na Lubelszczyźnie

PGE Dystrybucja S.A.

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek w Świdniku

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Świdniku

Transmisja na żywo w TVP 3 rozpocznie się 1 marca o godz. 17.35.

–  19:00 -19:10 – studio

– 19:10 – 19:50 – drugie wejście

Zaplanowane obchody wpisują się w kalendarz ważnych dla Polski wydarzeń i rocznic. Dzięki takim inicjatywom nie tylko chronimy pamięć o ludziach i wydarzeniach,  ale także pielęgnujemy wartości narodowe, tradycję i  wkład w kształtowanie naszej historii, okupiony daniną krwi.

Link do transmisji:

WordPress PopUp Plugin