Koncert z okazji Dnia Matki
26.05.2017
godz. 18:00
Organizator:
Jeśli Wasza mama lubi muzykę, to weźcie ją pod rękę/ za rękę lub idźcie po prostu ramię w ramię do muszli koncertowej MCUS 26 maja. To właśnie wtedy z okazji Dnia Matki zagra Helicopters Brass Orchestra. Zaśpiewa natomiast Mariola Zagojska i Kamil Mateusz Król. Zaprezentowany podczas wydarzenia repertuar będzie składał się z pieśni, których tematyka poświęcona jest mamom. Wysłuchamy m. in. utworów wykonywanych wcześniej przez Violettę Villas oraz Mieczysława Foga. HBO zagra również kilka dzieł instrumentalnych. Jakich? Na pewno takich, które rozczulą niejedną kobietę. Tytułów nie zdradzamy. To ma być niespodzianka.
O ARTYSTACH:
Helicopters Brass Orchestra
Jej początki sięgają 1952r.. Orkiestra jest dziś najstarszym zespołem artystycznym miasta Świdnika. Etapem przełomowym w jej historii był rok 1971. Wówczas jej dyrygentem został Henryk Maruszak. Pod jego kierownictwem zespół „dojrzał”, odchodząc od typowo marszowej stylistyki ku koncertowej (a la wielki big band), o czym świadczy najlepiej aktualny repertuar zespołu. Od 1992 roku orkiestra występuje pod nazwą aktualną Helicopters Brass Orchestra (HBO) i organizacyjnie prowadzona jest przez Towarzystwo Przyjaciół Świdnickiej Orkiestry Dętej. O randze zespołu świadczy powiększające się grono wielbicieli, coroczne zaproszenia od organizatorów festiwali w całej Polsce i Europie. Orkiestra koncertowała m. in. w Czechach, na Białorusi, Węgrzech, Ukrainie, a w roku 2000 podczas EXPO w Hannowerze. Brała udział w programach telewizyjnych. Przebogaty repertuar jakim HBO dysponuje dzisiaj, pozwala jej zaspokoić rozmaite gusta muzyczne i czyni z niej zespół „na każdą okazję”.
Mariola Zagojska
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności doskonaliła w mistrzowskich kursach wokalnych, m.in. u prof. Alison Pearce. Debiutowała partią Cześnikowej w Strasznym Dworze S. Moniuszki w Operze Śląskiej w Bytomiu, a kolejne jej role to: Saffi i Czipra w Baronie cygańskim J.Straussa , Micaela w Carmen G. Bizeta, Jadwiga w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Sylva w Księżniczce Czardasza I. Kalmana , Fiordiligi i Hrabina w Amadeuszu P. Shaffera, w Teatrze Muzycznym w Lublinie. W latach 2010 – 2013 pełniła funkcję dyrektora Festiwalu Spotkań Kultur Caper Lublinensis , organizowanego przez Filharmonię im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Mariola Zagojska od 1984r. nieprzerwanie prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną , współpracując ze Szkoła Muzyczną I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Za swoją działalność otrzymała od Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Kamil Mateusz Król
Tenor. Pochodzi z Lublina. Ukończył Wydział Wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Edukację artystyczną kontynuował na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, kończąc studia emisji głosu z zakresu śpiewu. Na stałe jest solistą chóru Filharmonii Lubelskiej „Lutnia Lubelska” oraz warszawskiej Małej Operetki. Współpracuje również z Teatrem Muzycznym w Lublinie oraz Operą Narodową w Warszawie. Związany z zespołem wokalno-instrumentalnym „Camerata Lubelska”, z którym uczestniczył w prawykonaniach litanii J. Zeidlera i J. Wańskiego, wykonując tenorowe partie solowe. Związany również z Zespołem Instrumentów Dawnych „Senza Battuta”, z którym wykonywał m.in. partie solowe w Bachowskich kantatach oraz Pasji wg św. Jana. Artysta wszechstronny, w jego repertuarze odnaleźć można utwory z różnych gatunków muzycznych, od klasycznych arii operowych i dzieł oratoryjno-kantatowych, poprzez kameralistykę wokalną, po utwory operetkowe i musicalowe.