Lot do wolności…

post
data publikacji: 11 grudnia 2019

13.12.2019

godz. 09:00

Organizator:

13 grudnia obchodzić będziemy 38 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W Centrum Kultury w Świdniku odbędzie się prezentacja filmu dokumentalnego „Lot do wolności”, w reżyserii Grzegorza Linkowskiego, opowiadającego historię pasażerów samolotu świdnickiego aeroklubu Jak 12 A. Premiera filmu odbyła się w programie pierwszym Telewizji Polskiej.
Twórcy dokumentu przedstawiają brawurową, jednak niewielu osobom znaną lotniczą ucieczkę z PRL-u do Berlina Zachodniego na amerykańskie lotnisko Tempelhof. Tego wyczynu dokonał lubelski student, Leszek Piłat, w 1983 roku. Śmiałek był najmłodszym spośród 16 lotników, którzy w ten sposób opuścili Polskę. Osobiście zasiadł za sterami niewielkiego radzieckiego samolotu Jak-12, a w tej niebezpiecznej wyprawie towarzyszyło mu trzech młodych mężczyzn.
Projekcję filmu dopełni prelekcja Pana Piotra Jankowskiego – Dyrektora Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku. W spotkaniu uczestniczyć będzie młodzież ze świdnickich szkół. Serdecznie zapraszamy na godzinę 9.00 do sali kameralnej tych, którzy chcieliby nieco więcej dowiedzieć się o tym niecodziennym wyczynie młodych pilotów.

Skip to content