Muzycznie u Św. Kingi – RENATA PRZEMYK

post
data publikacji: 17 czerwca 2019

25.08.2019

godz. 19:00

Organizator:

Koncert jednej z najbardziej oryginalnych i niezwykle cenionych polskich wokalistek – Renaty Przemyk. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego „Muzyczne wieczory u Świętej Kingi”. Artystka zaprezentuje utwory Leonarda Cohena.

Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną. Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego (Fryderyk). Ma w swoim dorobku nagrody przywiezione z festiwali, w których brała udział na początku swojej działalności, główną nagrodę Studenckiem Festiwalu Piosenki w 1989, opolską Karolinkę (1991), Brązowy Mikrofon (1990) w Sopocie i sopocką bursztynową płytę- indywidualną nagrodę  specjalnie dla niej stworzoną ze względu na trudność w sklasyfikowaniu jej twórczości(1992). Występowała na legendarnym festiwalu w Jarocinie w 1989 roku i na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Miała trasę koncertową we  Francji (Normandia, Bretania, Paryż). Koncertowała w Nowym Yorku, Niemczech, Anglii, Irlandii i Luksemburgu. Śpiewała na największych polskich scenach, również takich jak Przystanek Woodstock, ale ma też świetny kontakt z publicznością w kameralnych przestrzeniach klubu czy teatru. Magia wymienianej z publicznością energii i szczerość pozwala jej zdobywać serca słuchaczy nieprzerwanie od trzydziestu lat. Koncertuje z pełnym sześcioosobowym składem, kameralnym trio, ale też przy projekcie z piosenkami Cohena po raz pierwszy zaprosiła na scenę dwie chórzystki, z którymi delektuje się świetnie dopasowanym harmonicznie współbrzmieniem.

Współpracowała z wieloma artystami m.in.: Habakuk, Fiolka, Pidżama Porno, Strachy Na Lachy, Katarzyną Nosowską, Anią Rusowicz, Kayah (nagrały wspólnie płytę  “Panienki z temperamentem”  2010 r.). Zawsze jednak pozostaje producentem własnych przedsięwzięć i decyduje o ich charakterze.

W plebiscycie „Polityki” i „Wprost” znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX wieku.

fot. www.renataprzemyk.art.pl

Skip to content