No Potatoes Improv Teatr

post
data publikacji: 20 kwietnia 2017

20.05.2013

godz. 08:30

Organizator:

Czym jest Impro? Program, który Państwu proponujemy opiera się przede wszystkim na sprawdzonych i realizowanych na całym świecie technikach improwizacji teatralnej w skrócie Impro/Improv. „Impro” uczy zrozumienia i tworzenia struktury dramatycznej widowiska, kształtuje osobowość, rozwija wyobraźnię, pobudza do kreatywnego myślenia, integruje grupę, uczy współpracy i wytrwałości. Nowoczesna improwizacja miała swój początek w zajęciach prowadzonych przez Violę Spolin (szkoła amerykańska) i Keitha Johnstone’a (szkoła brytyjska) w latach pięćdziesiątych XX wieku, lecz szybko odkryto jego oryginalność i atrakcyjność sceniczną. Od tamtej pory ten rodzaj teatru bez rekwizytów, kostiumów, dekoracji, a także bez scenariusza i reżysera, ale z ogromną dozą spontaniczności i humoru zdobywa sobie coraz większe grono entuzjastów na całym świecie.

Dla kogo jest Impro? “Teatr improwizowany”, bo takiej nazwy używa się w Polsce do trafnego określenia tej formy, świetnie sprawdza się nie tylko w pracy z młodymi adeptami sztuki scenicznej czy zawodowymi aktorami, ale jest doskonałym treningiem dla wszystkich, którzy chcą pracować nad swoją wewnętrzną i zewnętrzną komunikacją.

Na czy polega Impro Teatru „ No Potatoes”? Grupa ”No Potatoes” powstała w 2008 roku w Lublinie. Od tamtej pory prezentuje swoje programy krótkich i długich form impro na kilku scenach teatralnych w Lublinie oraz w całej Polsce: Klub Cax Mafe, w audycji Freak prowadzonej przez red. Józefa Szopińskiego w PR Lublin. Teatr H. Ch. Andersena, Teatr Stary w Lublinie, Warsztaty Kultury w Lublinie, FESTIWAL TEATRÓW ALTERNATYWNYCH w Krośnie. Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” w Lublinie. Ogólnopolskie Spotkania Młodego Teatru „Krzykowisko” w Maszewie.

Improwizacja Teatralna to wyjątkowo skuteczne narzędzie rozwijania wyobraźni i kreatywności, umiejętności komunikacji i rozwiązywania problemów, a przede wszystkim budowania osobowości w kontekście zespołu. No i oczywiście niczym nieograniczona zabawa. Zmierzymy się z materią teatralną TU i TERAZ. W interaktywnej sytuacji – Aktor face to face widz. Bez scenariusz, scenografii i reżysera. Nasze pokazy/spektakle  oparte są na kanadyjskim stylu improwizacji teatralnej, który uznany został za jedną z najatrakcyjniejszych scenicznie form IMPROV na świecie. To subiektywna ocena.

Korzyści dla uczestników Impro.

Elementarne cechy i umiejętności, które są niezbędne zarówno w teatrze improwizacji,

jak i w środowisku pracy i codziennym życiu, a które można rozwijać poprzez ćwiczenie, to:

* zdolność do budowania i poprawy relacji interpersonalnych w grupie

* spontaniczność,

* umiejętność przyjmowania propozycji,

* słuchanie i świadome odbieranie informacji z otoczenia,

* umiejętność opowiadania,

* komunikacja niewerbalna.

* asertywność

* koncentracja

* umiejętność podejmowania trafnych decyzji oczywistych wyborów

* umiejętność kreatywnego wykorzystania propozycji

* budowanie struktury wypowiedzi

* umiejętność kojarzenia faktów

Zespół:

Anna Skorek – psycholog, doradzający zawodowo spec od rekrutacji.  Gracz impov.
Katarzyna Łyjak – socjolog, literaturoznawca, recytatorka. Gracz Improv.
Magdalena Kępka – trener technik pamięciowych i szybkiego czytania – mgr pedag. ze spec. opiekuńczą z terapią ped. Gracz Improv. Teatr Kameralny w Lublinie.
Adam Organista – Matematyk. Gracz Improv. Teatru Kameralnego w Lublinie.
Kamil Choina – architekt krajobrazu, geograf. Gracz Improv.
Radosław Misztal – student Animacji Kultury UMCS w Lublinie. Gracz Improv.
Łukasz Jemioła – Nauczyciel, politolog, muzykolog, wokalista. Gra w Improv.
Przemysław Buksiński – aktor(egzamin eksternistyczny ZASP), absolwent Animacji
Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi zajęcia z Warsztatów Teatralnych na wydziale Pedagogiki i Psychologii (AiMK) UMCS, Warsztaty Teatralne w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS
w Lublinie oraz Warsztaty Improwizacji Teatralnej w całym kraju. Pomysłodawca i kurator
EPIcentrum Technik Teatralnych (Eksperyment Play Improv)przy ACK Chatka Żaka w Lublinie.
Twórca grupy “No Potatoes”.

Skip to content