Potańcówka połączona z warsztatami retro tańców miejskich

post
data publikacji: 29 czerwca 2022

02.07.2022

Błonia przy Urzędzie Miasta

godz. 20:00

wstęp wolny
Organizator: MOK Świdnik

Wydarzenie odbędzie się w ramach “II Świdnickiej Nocy Kultury”.

Prowadzenie: Bogumiła i Piotr Zgorzelscy z Akademii Tańca Tradycyjnego

Muzyka na żywo : Lubelska Orkiestra Rodzinna

„Lubelska Orkiestra Rodzinna” powstała z inicjatywy Beaty Kostrzewskiej i Przemysława Łozowskiego. Jest to grupa dzieci i ich rodziców, którzy pragną pielęgnować tradycje muzyczne regionu lubelskiego.

Podczas potańcówki w trakcie II Świdnickiej Nocy Kultury, orkiestra zagra tradycyjne melodie z regionu lubelskiego takie jak: oberki, polki, foxtroty, podróżniaki, walczyki. Usłyszymy też kilka melodii tanecznych z terenów obecnej Ukrainy.

Tańce powszechnie niegdyś znane w Polsce, dziś na nowo odżywają wyciągnięte z zakurzonej półki lub czyjejś pamięci. Potańcówki z dechami, letnie Tabory Domu Tańca, domówki i wiele innych spontanicznych akcji z polską nie stylizowaną tradycyjną muzyką i tańcem przyciąga na nowo setki ludzi w całej Polsce, zwłaszcza w dużych miastach. Wieś powoli też budzi się z marazmu i przestaje się wstydzić własnych korzeni.

Na tych potańcówkach tańczy się w parach, w korowodach w liniach i po kole, kontra, krzyżoki, trojaki oraz dwu lub trzyczęściowe tańce w parach  z różnych regionów Polski będą podstawą zaplanowanych dwudniowych warsztatów. Dużą część z nich tańczona jest krokiem mazurkowym lub polkowym, część z nich wykonywana jest krokiem chodzonego lub krakowiaka, a jeszcze inne krokiem wiejskich walczyków, tang czy fokstrotów.

To co chcemy Wam zaproponować moglibyśmy nazwać popularnym tańcem tradycyjnym, który wykonywany był dawniej przez dużą część społeczeństwa zarówno na wsi jak i w mieście. Daleko mu do stylizowanych form scenicznych.

Pojawią się tańce z Lubelszczyzny oraz innych stron Polski. Dodatkowo zatańczymy kilka tańców ukraińskich i białoruskich.

Warsztaty poprowadzą Bogumiła i Piotr Zgorzelscy założyciele Akademii Tańca Tradycyjnego oraz twórcy portalu na kanale You Tube Taniec Tradycyjny PL.

Od 17.00 do 20.00 Lubelską Orkiestrę Rodzinną będziemy mogli usłyszeć także w Retroautobusie „Gutku” jeżdżącym po Świdniku.

 

WordPress PopUp Plugin