10. Spotkania Teatrów Ulicznych

post
data publikacji: 19 kwietnia 2017

21.08.2015

godz. 12:00

Organizator:

W dniach 21-23 sierpnia 2015 r. odbędą się jubileuszowe, dziesiąte Spotkania Teatrów Ulicznych „Machina Teatralna”. Na dwa dni plac Konstytucji 3 maja zmieni się w teatralną scenę, na której wystąpią: świdnicka Grupa Teatralna Motyle, Teatr na Walizkach z Wrocławia, poznański Teatr Biuro Podróży, Teatr Moich Marzeń z Chorzowa oraz świdnicki Teatr „Kto Tam?”. Artyści zaprezentują zarówno spektakle dla dzieci, jak i dla widzów dorosłych. Oprócz spektakli, odbędą się także warsztaty prezentujące pracę scenografa, kostiumologa, kompozytora muzyki, charakteryzatora oraz przygotowujące do występu w spektaklu ulicznym.

Warsztaty dla dzieci odbędą się w godz. 14.00-18.00. Serdecznie zapraszamy!

 

Program:

21 sierpnia (piątek)

 

12.00 Parada teatralna ulicami miasta

 

22 sierpnia (sobota)

 

17.30 Grupa Teatralna Motyle „Warkoczyk” (Świdnik), spektakl familijny

Tytuł przedstawienia opartego na ruchu z elementami improwizacji tanecznej nawiązuje dość luźno do wiersza Tadeusza Różewicza „Warkoczyk”, który stał się dla uczestników inspiracją. Warkoczyk to również pierwsza scena spektaklu. Moment przeplatania się trzech lin to metafora życia, w którym przeplatają się losy różnych ludzi, ich emocje i pragnienia, jak również możliwe z niemożliwym w tym przede wszystkim sprawność z niepełnosprawnością. W założeniu jest to liryczna opowieść o uczuciach, które łączą ludzi, o rozłące, o samotności.

 

18.00 Teatr na Walizkach „Satyriada” (Wrocław), spektakl familijny

Zobaczymy m.in. przewrotną historię małżeńską, w której miłość miesza się ze zdradą, a wesele z pogrzebem. To zaskakująca opowieść, w której na tle bałkańskiej muzyki oglądamy pokazane z przymrużeniem oka nasze codzienne małostki i intrygi.

Na scenie pojawi się także mistrz kuchni, który odkryje swoje drugie oblicze: wirtuoza muzyki. Przy pomocy publiczności skomponuje on utwór w taki sam sposób jak przygotowuje najbardziej wyszukane dania! Jak? To już zobaczycie sami!

 

21:00 – Teatr Biuro Podróży „Carmen Funebre” (Poznań)

Inspiracją do powstania tego przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się w planie realistycznym oraz metafizycznym.

 

23 sierpnia (niedziela)

 

18.00 – Teatr Moich Marzeń „W 80 dni dookoła świata” (Chorzów), spektakl familijny

Jest to barwne przedstawienie opisujące podróż dookoła świata w 80 dni przeróżnymi środkami transportu. Dżentelmeński zakład pomiędzy głównym bohaterem – Panem Foggiem a towarzyszami rozmów z londyńskiego klubu “Reforma” jest początkiem wyprawy, którą każdy z Was na pewno chciałby przeżyć. Chęć poznania kultury i obyczajów innych narodów drzemie w każdym z nas. Nadszedł czas spełnić te marzenia!

Wartka akcja, różnorodność kostiumów wielu postaci, oryginalna scenografia i niepowtarzalna muzyka przenoszą wszystkich widzów w inny wymiar, w którym bardzo liczy się czas… Upływające dni, godziny, a nawet minuty tej niebywałej eskapady uświadamiają nam, jak istotna jest każda chwila naszego codziennego życia. W nim też trwa nieustanna pogoń w stronę wyznaczonego celu…

 

21.00 – Teatr Kto Tam? (Świdnik) „Serce”

Powstał z inspiracji książką „Tętniące serce” laureatki nagrody Nobla Selmy Lagerlöf. Wykorzystywane są tu elementy żywego planu, teatru cieni oraz lalki i maski.

Głównym tematem widowiska jest miłość ojcowska. Prezentowana w przedstawieniu niezwykle silna więź między rodzicem a dzieckiem, kształtująca się przez wiele lat, z czasem zostaje wystawiona na próbę. Czy miłość rodzicielska pokona wszelkie przeciwieństwa losu? Czy ojciec jest w stanie wybaczyć swej córce dosłownie wszystko? Czy jest w stanie znieść pogardę ludzi i tęsknotę za dzieckiem? Na właśnie te pytania odpowiada osadzony w nieco baśniowej scenerii i wzbogacony nastrojową muzyką spektakl Teatru „Kto tam?”.

 

21.50 – happening kończący festiwal

 

Wydarzenia towarzyszące:

– warsztaty i akcje happeningowe w plenerze

 

Zachęcamy do polubienia fanpag’u festiwalu www.facebook.com/spotkaniateatrowulicznych

Skip to content