11. Spotkania Teatrów Ulicznych
20.08.2016
godz. 18:30
Organizator:
Już tradycyjnie podczas festiwalu będzie można obejrzeć spektakle dla dzieci, jak również młodzieży i osób dorosłych.
W spotkaniach wezmą udział teatry zajmujące się m. in. przygotowywaniem widowisk ulicznych. W tym roku po raz pierwszy na naszej scenie „pod chmurką” wystąpi Walny Teatr, a także A3 Teatr. Do Świdnika powrócą natomiast z nowymi spektaklami Teatr „Akt” oraz Teatr „Klinika Lalek”.
Program:
20.08.2016r.
godz. 18.30 – Walny Teatr (Warszawa) , spektakl ,,Noe’’ (przedstawienie familijne)
,,Noe” to spektakl o Noe – dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury “Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć – instrumenty stają się zwierzętami, które opowiadają o ludziach, z którymi żyli czyli o orkiestrze. Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia… Noe dyryguje, śpiewa i gra. Potop mija, koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem, co dalej?
Teatr Walny powstał w roku 1999 (mimo, że od 1995 funkcjonował pod innymi nazwami m.in Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny) z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance.
godz. 21.00 – Teatr Akt (Warszawa), spektakl ,,Poza czasem’’
Spektakl ,,Poza czasem” to metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując, doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Wędrówka poza czasem pozwala spełnić swe marzenia, stać się na chwilę kimś innym. To moment, w którym możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo (vocal performance) składają się na ekspresyjne widowisko.
Teatr Akt działa w Warszawie od 1991 roku. Jest całkowicie niezależną grupą teatralną konsekwentnie uprawiającą swój autorski teatr. Wyrósł z tradycji “polskiej szkoły pantomimy”, ale przez lata wypracował własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu. Sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu oraz teatru fizycznego uzupełniana jest elementami cyrku i tańca. Wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe są nieodłączną częścią spektakli. Jako część międzynarodowej grupy Teatro del Fuoco, Teatr Akt od wielu lat regularnie tworzy i prezentuje swoje spektakle we Włoszech i na Sycylii.
21.08.2016r.
godz. 18.30 – Teatr A3 (Policzna), spektakl ,,Punch i Judy’’(przedstawienie familijne)
Punch & Judy to popularne brytyjskie widowisko lalkowe, złożone z sekwencji krótkich scen, obrazujących dynamiczne interakcje między bohaterami. Bohaterowie Punch & Judy nie są stali i niezmienni, przypominają raczej obsadę opery mydlanej lub postaci z podań ludowych. Punch i Judy to polska wersja brytyjskiej opowieści o wiecznie kłócących się małżonkach. Punch jest rozbrykanym wisusem, Judy – wrzaskliwą matroną. Dzięki wartkiej i lekkiej (ale nie bezmyślnej) akcji wciąga w swój absurdalny świat zarówno dzieci jak i dorosłą publiczność.
Teatr A3 – teatr różności, teatralne panopticum. Nie jest teatrem tańca, a jednak ruch łączy z muzyką ,,Tańcz’’. Nie jest pantomimą, a gloryfikuje gest, ten najbardziej nieznaczny. Nie trzyma się linearnych historii humoru i zasępienia, przerysowania zwyczajności, groteski i absurdu. Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w kolejne odsłony, sekwencje. Widzom pokazuje kalejdoskop obrazów – dynamicznych i statycznych, ostrych i rozmazanych wrażliwością. Nie nazywa rzeczy do końca, pozostawia tę strefę odbiorcy.
godz. 21.00 – Teatr Klinika Lalek (Wolimierz), spektakl ,,Cyrk bez przemocy”
Spektakl ,,Cyrk bez przemocy” to widowisko, w którym głównymi lalkowymi bohaterami cyrkowego widowiska jest przystojna Żyrafa, zakochana w treserze, śpiewaczka i tancerka, potężny Lew, który ryczeć potrafi i chce pożreć tresera i Słoń, wirtuoz gry na trombonie, który umie stać na trąbie i potrafi latać! Cyrk Nadmarionet, Cyrk bez Przemocy jest jedną z pierwszych tego typu inicjatywą na Świecie! Tylko tutaj nadmarionety animowane przez aktorów-lalkarzy wystąpią na jednej scenie z artystami cyrku, by stworzyć piękne, kolorowe przedstawienie. Spektakl adresowany jest do widzów w każdym wieku.
Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy (Finlandia, Francja, Hiszpania, Rumunia, Niemcy, Austria). W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów.