Pamiętamy spacery 1982 roku

post
data publikacji: 01 lutego 2021

01.01.1970

godz. 00:00

Organizator:

Zbliża się 39. rocznica Świdnickich Spacerów.  Dostosowując się do sytuacji epidemiologicznej, w dniu 5 lutego 2021 roku w przestrzeni miejskiej zostanie upamiętniony pokojowy protest świdniczan z 1982 roku. Zachęcamy mieszkańców miasta do indywidualnego odwiedzenia miejsca pamięci na placu przy fontannie w godzinach 19.00-20.00 i przejścia ul. Niepodległości w kierunku Centrum Kultury. W przestrzeni miejskiej rozstawione zostaną koksowniki przygotowane przez Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek, nawiązujące do podobnych urządzeń w stanie wojennym. Obok nich będzie można zobaczyć instalacje w postaci telewizorów z tablicą Dziennika Telewizyjnego znaną ze stanu wojennego. Pod pomnikiem upamiętniającym protest przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i środowisk lokalnych złożą – w reżimie – sanitarnym wiązanki kwiatów.

Zachęcamy także do odwiedzania Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej,  gdzie zostanie zaprezentowana  wystawa zdjęć z poprzednich  edycji obchodów pt. Świdniczanie niezłomni: Świdnickie spacery. Wystawę można oglądać do 15 lutego w godzinach pracy Biblioteki, a 5 lutego – do godz. 20.00.

Także Centrum Kultury zaznaczy pamięć o Spacerach, podświetlając na biało-czerwono  fasadę do strony Galerii za Szybą, a na elewacji hotelu Arion zostanie wyświetlony znicz pamięci.

Część obchodów przenosimy także do Internetu. Od 5 do 14 lutego, na portalu społecznościowym Strefy Historii będą prezentowane materiały fotograficzne z obchodów, filmy oraz inne wydarzenia artystyczne, których tematem były Świdnickie Spacery. Zapraszamy także do udziału w „Spaceriadzie”  – quizie wiedzy o faktach, ludziach i wydarzeniach, który będzie prowadzony na Facebooku Strefy Historii.

By ułatwić dotarcie do wiedzy o  minionych wydarzeniach, udostępniamy link do portalu Świdnicki Lipiec www.swidnickilipiec.pl, na którym znajduje się zakładka poświęcona Świdnickim Spacerom (https://swidnickilipiec.pl/swidnickie-spacery/).

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Świdnik, Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej, Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek Sp. z o.o..

Zdjęcie przedstawia fragment komiksu pt. “Świdnickie Spacery” autorstwa Danuty Konopki i Sławomira Sochy.

do pobrania

PlikOpisWielkość plikuPobrania
doc REGULAMIN Spaceriady16 KB179
doc Świdnickie Spacery_program obchodów 2021315 KB171